נשים יוצרות יזמיות: סדנאות התכשיטים הנודדות של נועה

מאז שחזרתי לארץ, אני נתקלת כל העת בנשים עדויות שרשרות-סטייטמנט גדולות, צבעוניות ומשמחות, עשויות חרוזים בשלל צבעים וגדלים וגם מוצאת אותן בדוכנים בקניונים ובירידים.
לאחר שהתחלתי לחקור קצת את העניין, הגעתי לנועה, וגיליתי שיש לה חלק נכבד בהפצת הטרנד הזה בארץ, שכן היא בעלת עסק לסדנאות לתכשיטים ונראה שכמעט אין מקום בארץ שהיא לא הגיעה אליו עם החרוזים הצבעוניים שלה.
גיליתי סיפור מסקרן של אישה.יוצרת.יזמת (כבר סיפרתי לכם עד כמה אני אוהבת סיפורים כאלה בפוסט הראשון בסדרה), שבעקבות סדנת סטיילינג שהיא עברה, החזירה את הצבעים והחרוזים לחייה ומשלבת יחד עם עבודתה כמורה ללשון בבית ספר תיכון, עסק של אישה אחת.
בסדנאותיה, נועה מלמדת נשים כיצד לעצב תכשיטים צבעוניים שיגרמו להן לחייך ולאהוב את עצמן.
ומי לא רוצה שזה יקרה לה?

צילמה: רעות אשכנזי

בעודי חושקת בשרשרות שכאלו עד מאד, הצטרפתי באחד הערבים השבוע לסדנה של נועה וזה היה בילוי מהנה במיוחד. 
ישבנו חבורה של נשים סביב שולחן בבית מקסים של מארחת שהזמינה אליה את נועה, באוירה של ‘איזה כייף שהילדים אחרי מקלחות’, מול שפע מדהים ומהפנט של חרוזים במגוון צבעים, חומרים, טקסטורות וגדלים.
כולנו היינו מרוכזות בקבלת החלטות (הרות גורל!) לגבי עיצוב השרשרות שלה ונועה עברה בינינו בשלווה וחיוך, ייעצה בבחירת צבעים ושילובים (המשימה הקשה בעולם), הסבירה איך להתאים את אורך השרשרות למבנה הגוף שלנו, עזרה בחיבורים והשחלות (הלו גיל 43, החורים מאד קטנים או שאני זקוקה כבר למשקפיים מקרבות…?) ולימדה אותנו כיצד לעצב שתי שרשרות מהממות שלא מביישות אף מעצבת תכשיטים ידועה.


ישבתי עם נועה לראיון קצר, לשמוע קצת על הסיפור מאחורי העסק שלה ואיזה כייף שהיא גם הסכימה להעניק הנחה לסדנאות שלה לקוראות הבלוג! (את הפרטים תוכלו למצוא בסוף הפוסט)

> אז איך עשית את השינוי מלהיות מורה בבית ספר תיכון ללשון וערבית – לבעלת עסק לסדנאות תכשיטים ולהכשרת נשים להקמת עסק עצמאי?

אפשר לומר שהיצירתיות והתכשיטנות היו חלק ממני מגיל מאוד צעיר, ומגיל 10 הייתי יוצרת צמידים ושרשראות, ואפילו מלמדת את הבנות של חברים קרובים. המון שנים לא נגעתי בחרוזים, אבל אף פעם לא זרקתי אותם. הלימודים, העבודה, האמהות ושגרת החיים הרחיקו אותם ממני ואותי מהם.
גיליתי אותם מחדש – כשגיליתי את עצמי מחדש.
בין הלידה של בני הבכור פלג, לבני השני נטע הרגשתי שאני צריכה לרענן את עצמי. נרשמתי לכנס סטיילינג ונסעתי לבד, בלי להכיר אף אחת. הנושא משך אותי מאוד, ובעיקר התכנים והעובדה שאני יכולה להרגיש טוב יותר עם עצמי ועם הגוף שלי. בקורס נוצרו חברויות נהדרות בין הבנות ובמהלכו הבנתי את הכוח של התכשיטים.
מעבר לעובדה שהתחלתי להשלים עם הגוף שלי ולהתלבש בהנאה, הבנתי עד כמה שרשרת אחת מעניינת יכולה לשנות את כל המראה החיצוני שלי (ואיתו גם את ההרגשה) ומיד חזרתי לעצב לעצמי תכשיטים.
בנות הקורס שלי התלהבו מאוד, וביקשו שאעביר להן סדנה. אספנו לפני כן השראה ורעיונות, והלכנו יחד לרכוש חומרים. הן המליצו עליי ואז נשים נוספות התחילו להתעניין בסדנה לעיצוב תכשיטים. מכאן הכל התחיל.
 

“אני נדהמת בכל פעם מחדש לראות שמספר השרשראות הנוצרות בסדנה הוא בלתי נגמר. חומרי הגלם מאפשרים בכל פעם מחדש לגלות שילוב חדש, וזה מפעים!”

לפני שנתיים בערך, הבנתי שיש כאן משהו שראוי לפתח. נרשמתי לקורס של מעו”ף להקמת עסק (גוף מטעם המדינה שעוזר לעסקים קטנים), כשבמהלכו המשכתי לפתח את העסק שלי ולקיים סדנאות תכשיטים במגוון מקומות. נשים שמעו עליי מפה לאוזן ומהפייסבוק והגעתי לעוד ועוד מקומות. 

בחופשת הלידה של נטע היה לי זמן להשקיע בפיתוח העסק, והאמת שההנאה והאדרנלין מהתחום החדש הזה הקלו עליי את חופשת הלידה והשכיחו ממני את העייפות ואת הקושי שבטיפול בתינוק קטן. לאחר חופשת הלידה, החלטתי להפחית את אחוז המשרה בבית הספר כדי להצליח לאזן בין הסדנה – להוראה ולשמור על אנרגיות לחיים עצמם עם שני ילדים.

עם הזמן פיתחתי רעיונות חדשים: סיור חרוזים שבו אני לוקחת לחנויות הטובות ביותר לציוד תכשיטנות (ומעניקה המון הנחות ומתנות שוות), סדנה למתקדמות, ולאחרונה אף פתחתי קורס: “חורזות עתיד”, הקורס להקמת עסק בתחום התכשיטנות. בקורס אני מלווה נשים שרוצות להרוויח הכנסה נוספת מעולם התכשיטים (בין אם במכירות או בסדנאות)
ואני מאושרת!

“כיום אני מלמדת בתיכון בחצי משרה ומנהלת את סדנת התכשיטים של נועה במשרה וחצי:)” | צילמה: רעות אשכנזי


> להיות יזמת.יוצרת שהיא “ONE WOMAN SHOW” מחייב התמודדות עם המון דברים חדשים באופן עצמאי והרבה רגעים של להיות לבד. איך את עושה את זה?

האמת, שהפתעתי את עצמי. כל החיים הייתי אדם של מסגרות ושל סדר יום מובנה ולא דמיינתי שאני יכולה להקים עסק עצמאי ולהפוך אותו לעסק רווחי ומצליח שמסב לי כל כך הרבה רגעים של אושר.
עם זאת, ניהול עסק הוא עניין מורכב מאוד הדורש המון מיומנויות. הדרך שלי להתמודד עם זה היא ללמוד כל הזמן לאורך הדרך. מזל שמגיל צעיר אני אוהבת ללמוד (גדלתי בירושלים ולמדתי באחד מבתי הספר הטובים בעיר. חננה שכזו:).
למידה היא מבחינתי להירשם לקורסים, להרצאות, לכנסים ולמפגשי נשים עצמאיות. בכלל, גיליתי שעולם הנשים העצמאיות הוא עולם ומלואו, ואני נהנית מאוד להשתייך לקהילה שכזו, וירטואלית ואמיתית.
לא אשקר, אני לא ישנה הרבה ואני לא מספיקה כל מה שהייתי רוצה להספיק. עם זאת, אני בהחלט גאה לומר שאני מנהלת את העסק לבד על כל צדדיו (שיווק, פרסום, לקוחות, כספים, רשתות חברתיות ועוד… לא חסר מה לעשות).
למדתי המון לאורך הדרך, והידע הזה מאפשר לי גם לעזור לאחרות במסגרת הקורס “חורזות עתיד”. 

> ומה מסייע לך להתמיד ולשמור על מוטיבציה?
המוטיבציה והאדרנלין בסדנת התכשיטים שלי באים מהמפגשים עם הנשים, החיוכים שלהן, האושר שלהן למראה השרשראות החדשות שהן יצרו. לא מעט נשים לקחו את התחביב שלמדו אצלי בסדנה וכבר הפכו אותו לעסק נוסף, ואני ממש גאה על כך!


> ממה את נהנית בסדנאות שאת מעבירה?
מאז שהייתי קטנה תמיד עמדתי מול קהל. בצעירותי הדרכתי בקייטנת גן החיות התנ”כי, ולאורך כל חיי הייתי בתפקידי הדרכה והוראה. האינטראקציה עם הקהל והעמידה מולו מסבות לי אושר גדול. אפשר לומר שזו אחת הסיבות לכך שאיני מוכרת תכשיטים (אני מוכרת רק בהזמנות מיוחדות). ההנאה הגדולה שלי מהסדנה היא מהעברת הידע לנשים אחרות, שגם משתמשות בו וגם מיחסי האנוש שנוצרים בסדנה. אני זוכרת כמעט את כל מי שהייתה אצלי בסדנה, ואני נהנית מהדינאמיקה הנוצרת בסדנה ומהאנרגיות שבה.

> צבעים: כל סדנה נפתחת בהסבר על שילובי צבעים ועל גלגל הצבעים. רוב הנשים מתקשות להתלבש צבעוני. שרשראות הן אלמנט צבעוני ומעניין שניתן להכניס ליומיום, וזה היופי שבהן. אפשר לומר ששילובי הצבעים הפכו לחלק ממני ואני עוזרת לנשים בסדנה לצאת קצת מגבולות עצמן ולשלב צבעים. אני מייעצת לנשים איזה צבע יתאים עם מה ולתת “נגיעות אחרונות” בעיצוב השרשרת כדי להפוך אותה למעוצבת יותר. יש נשים שמתקשות בקבלת ההחלטות בסדנה ואני עוזרת להן להתחיל עם צבע, צורה או חומר מסוימים, ומשם להמשיך הלאה. מרגש לראות שהשרשראות תמיד יוצאות יפות.


> מי הנשים שמגיעות לסדנאות שלך? מה הכי הפתיע אותך במגע עם נשים?

גיליתי עולם שלם של נשים ובמהלך הסדנה, האופי של כל אחת משתקף בבירור: ההחלטית, המתלבטת, חסרת הביטחון, השקטה, הנוכחת, הנועזת ועוד. כל אחת אחרת. אני רואה גם הבדלים בין אזורים שונים בארץ, כל יישוב או מיקום והנשים שלו. 
לפעמים מישהי מגיעה חסרת ביטחון לסדנה ומזהירה אותי מראש שיש לה “ידיים שמאליות”. אני לא מאמינה בכך. בסדנה יש מיומנות שצריך ללמוד, אבל קודם כל: אני שם בשביל לעזור. מעבר לכך, עיצוב שרשרת הוא תהליך, וכל אחת מצליחה לעבור את התהליך הזה בסדנה, ואני שמחה לראות שהן מפתיעות את עצמן, ואף אומרות זאת בקול.

מה שהכי הפתיע אותי במפגש הזה הוא בעצם הפתעה שגיליתי על עצמי, שהפכתי להשראה, שנשים מעריכות את מעשיי ואת דרכי. זה כל כך לא מובן מאליו בעיני, ואני חושבת שאני עדיין לא מבינה את כל המשמעויות של העובדה הזו. אני מבינה שהפכתי למעין סוללת דרך ביציאה לעצמאות וביצירת עסק מצליח בעולם סדנאות התכשיטים בפרט, והיצירה בכלל, וזה מאד מרגש אותי.

 


> מה המסר שלך לנשים שרוצות להקים עסק משלהן?
כדי לנהל עסק צריך המון חשיבה יצירתית, תמיד לרצות ללמוד ולהתקדם ולפתח מוצרים ורעיונות חדשים. יחסי אנוש הכרחיים לאישה עצמאית, וצריך לדעת גם להיות סלחנית לעצמך ולסביבה בתהליך ההקמה של העסק והלמידה שלו.

> מה הטיפ הטוב ביותר שקיבלת?
האמת שקיבלתי אותו ממש לאחרונה, כשנחשפתי להעתקות של תכנים ומוצרים שלי.
העצה הטובה ביותר שקיבלתי, והיא חזרה על עצמה מכמה בעלי עסקים מנוסים בעולם התכשיטנות, היא לצמוח מכל קושי. להמשיך להסתכל קדימה ולפתח את העסק, ולא להתעכב על הקשיים יותר מדי. העצה הזו בהחלט הצמיחה אותי עוד!

אז תודה לנועה שסיפרה לנו את הסיפור מאחורי העסק שלה ועל ערב סופר מהנה. אני מאד אוהבת את שתי השרשרות שעשיתי לעצמי וברור שכבר שאלו אותי איפה קניתי אותן…

אתן מוזמנות לדף הפייסבוק של נועה להמשיך לקבל עדכונים ו
אם תרצו לארח את הסדנה בביתכן, אספו כמה חברות וצרו איתה קשר, היא כבר תדאג לכל השאר (המארחת מקבלת את הסדנה במתנה)

צילום: כל התמונות שלא מצוין שם הצלם צולמו במהלך הסדנאות ע”י נועה או אנוכי


**איזה כייף! 
נועה מעניקה לקוראות הבלוג הטבה מיוחדת
 סדנה לעיצוב תכשיטים
במחיר של 230 ש”ח במקום 250 ש”ח
(לסדנאות עד סוף דצמבר 2017)**
הירשמי כאן

2 תגובות על “נשים יוצרות יזמיות: סדנאות התכשיטים הנודדות של נועה

  1. דלית אומר:

    אורנה שלום, הסדנה מתארחת במגוון מקומות בארץ, בבתים פרטיים ובבתי סדנאות. בלינק הזה https://lp.vp4.me/gi9j מופיעות כל הסדנאות הקרובות עם פרטים ומיקומים ואת יכולה לקבל עוד פרטים בדף של נועה בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *