ממש לא משעמם עם השעם – הלהיט של עולם היצירה

עד לא מזמן, לא ידעתי שיש שימוש בשעם מעבר לפקקים של בקבוקי יין וללוח שעם, שלרובנו יש לפחות אחד כזה מעל השולחן. (ולא משנה כמה רשימות תזכורת יהיו לנו באייפון, עדיין אנחנו צריכים לתקוע את הפתקים האלה סביבנו, נכון?)

אבל אז נתקלתי בו ביג טיים בתערוכת CREATIVE WORLD בפרנקפורט שסיפרתי עליה כאן, תערוכה המיועדת לקניינים ובעלי חנויות, המרכזת את כל הספקים והחברות בעולם היצירה וההובי, ומתוך ההבנה שהוא הולך לשלוט על מדפי חנויות היצירה ב 2016 אפילו הכתרתי אותו, לא פחות ולא יותר, להיות המלך של התערוכה.

ובאמת, התואר הזה אינו רחוק מהמציאות, לפחות כאן בגרמניה, יש לשעם ולמוצריו הלא-פקקיים נוכחות מרשימה על מדפי חנויות היצירה וגם בשוטטות שלי ברחבי הבלוגספירה, נתקלתי בו בלא מעט פוסטים בתחום ה DIY והיצירה.
אני לא ככ בטוחה שזה המצב בישראל ולכן אשמח לספר לכם על הטרנד הזה.

התמונה מאתר חברת חומרי יצירה גרמנית rico-design

בטיול שערכתי בספטמבר לפורטוגל, שמייצרת מעל מחצית מתצרוכת השעם העולמית, נתקלתי בו במצבו הראשוני בטבע, כשהוא גדל על העץ, למדתי על תכונותיו ועל הייחודיות של תהליך הייצור המוקפד שלו, והתפעלתי מכך שלא רק שהוא אינו פוגע בעץ אלא יש לו אף תועלות אקולוגיות חשובות. 

בפוסט הזה אני לוקחת אתכם איתי לטיול בעקבות השעם בין כמה מוקדים שביקרתי בהם במהלך השנה:
יערות אלון השעם וחנויות הרחוב בדרום פורטוגל, חנויות עיצוב בליסבון, תערוכות, ירידי קראפט וחנויות יצירה בגרמניה וכמובן ברחבי העולם הוירטואלי. 


קצת אינפורמציה – על קצה הגרזן:

>> השעם הוא 100% טבעי והוא גדל על עץ אלון-השעם שנקרא Quercus suber. השעם הוא למעשה קליפת הגזע, שהיא עבה מאד ומחוספסת והוא מקולף מהעץ בתהליך ידני וקפדני שאינו פוגע בעץ.

>> שליש מיערות עצי אלון השעם נמצאים בפורטוגל וזו המדינה המובילה ביצור השעם עולמי (מעל 52%)

>> אורך החיים של עץ אלון השעם הוא 150-200 שנים ואת הסרת קליפת השעם מבצעים בפעם הראשונה רק לאחר שהוא בן 25 שנה. לאחר הקציר הראשון העץ לא רק שאינו נפגע, אלא מתחיל להצמיח קליפה חדשה של שעם, שתתעבה ותיקצר שוב לאחר כל 9 שנים, בערך 15 פעמים במהלך חייו של העץ. כלומר השעם הוא משאב המתחדש במלואו.

את העצים האלה צילמתי באיזור אלגרבה בפורטוגל :

עץ זה עבר קציר של קליפת השעם ורואים בברור את הגזע החשוף מקליפה עד לגובה רב.

>> עץ אלון השעם הוא העץ הלאומי של פורטוגל, הוא מוגן ע"י החוק הפורטוגלי בקפדנות ואסור לכרות אותו, אלא אם הוא חולה או מת ורק לאחר קבלת אישורים מהרשויות. יש חקיקה קפדנית המגדירה כללים נוקשים לגבי הקציר והתחזוקה של העצים, וקנסות כבדים מוטלים על הפרות.

>> תהליך הקציר של השעם הוא עתיק יומין ומבוצע באופן ידני בלבד, בעזרת גרזן, ע"י עובדים מומחים שיש להם יכולת ידנית וניסיון רב בביצוע התהליך ללא פגיעה בעץ.
כל מה שרציתם לדעת על השעם נמצא באתר של חברת APCOR, התאחדות העובדים של סקטור השעם שמייצג, מקדם וחוקר את תעשיית השעם.

>> גמישותו של השעם ואי-חדירותו לנוזלים הופכת אותו מתאים לייצור אטמים ופקקים של בקבוקי יין.
בקציר הראשון והשני השעם עדין קשה ואינו איכותי מספיק על מנת ליצר ממנו פקקים ולכן משתמשים בו לשימושים אחרים כמו ריצוף ובידוד. רק החל מהקציר השלישי הוא יהיה מספיק איכותי ורך מפנים ומבחוץ ליצור פקקי שעם.

>> לאחר הקציר, הקרשים נערמים בערימות ביער או בחצר המפעל, חשופים לגשם, רוח ושמש, במשך תקופה של לפחות 6 חודשים שבה השעם מתבגר ומתייצב. משם, הקליפות עוברות הרתחה בחום לריכוך, ניקוי ויישור. הקליפות האיכותיות והעבות משמשות ליצור פקקים. שאר הקליפות נגרסות לתערובות שונות ומשמשות לייצור מוצרים אחרים.
מידע נוסף על התהליך ניתן למצוא כאן.

את ערימות קליפות השעם האלה פגשתי בחצר ענקית. הטקסטורות של הקרשים שנערמו בשכבות מתחת לשמיים הכחולים פשוט הפנטו אותי.

 

כל התכונות הטובות של השעם במילה אחת: 100% BIO 

>> השעם הוא חומר גלם טבעי, הניתן לשימוש מחדש וניתן למיחזור מלא (למשל לאחר ריטוש פקקי בקבוקים החומר חוזר לשימוש ביצור נעליים, לוחות חיפוי ומצופי דיג).
>> השעם הוא קל משקל, בלתי חדיר לנוזלים וגזים, ניתן לדחיסה ואלסטי, מבודד תרמי ואקוסטי מצוין, אנטי סטטי, אנטי אלרגי, ועמיד נגד מים. כאמור היצור שלו אינו פוגע בעץ ונהפוך הוא, ליערות אלון השעם יש מאפיינים ויתרונות אקולוגיים רבים ויחודיים.

ליצירת אפקט WOW – הגישו את פירות העונה בתוך קליפת שעם (כך הוגשו לנו פירות באחת הסדנאות בדרום פורטוגל)

 

או הגישו שוקולד מריר עטוף בנייר שעם המספר באיורים את ההיסטוריה של פורטוגל


מבט למגוון מוצרים בחנויות רחוב בפורטוגל

השעם כבר נמצא בשימוש בתחומים רבים כמו תעשיית הביגוד, הריהוט והדקורציה.
יחד עם עיצוב והשקעה בפיתוח וחדשנות, לצד גידול בכמות החברות והמעצבים ששואפים לייצר מוצרים שהם ידידותיים לסביבה, מעודדי קיימות ושהם "פירות הטבע", ההערכה היא שהוא עוד יתפתח לתחומים רבים ונוספים.  

דוגמית ממדפי החנויות למוצרי השעם המפוזרות כל מטר ברחבי פורטוגל:

מותג נוסף מלוקסמבורג TEXTINOVA שפגשתי בכלל ביריד בגרמניה


חנויות עיצוב וקונספט בליסבון – עיצוב נקי ומודרני בשילוב עם חומרים נוספים

CORK & CO – הוקמה ב 2010 ומציגה קונספט חדש בשימוש בשעם בעולם האופנה, האביזרים והדקורציה. החברה מתמקדת בחדשנות, מודרניות ועיצוב. המוצרים מאמצים סטנדרטים חדשים הבאים לידי ביטוי באיכות ובמגוון המוצרים. שימוש בשעם במגוון חדש של קטגוריות: מנורות, כיסאות, מדפים, כלי הגשה ועוד.
מומלץ להיכנס לאתר החברה ולחפור במגוון המוצרים הענק שיש לחנות הזו להציע. המחירים לא זולים אבל בפירוש לא בשמיים.

 
JANS CONCEPT – חנות לקראפט עכשווי, המוצרים בה מעוצבים ע"י אמנים ומעצבים חדשים אשר מחפשים השראה בטכניקות האומנות המקומית ובידע אבות. המניפולציה בחומרים הטבעיים מובילה ליצירות עכשוויות אשר משמרות את המהות של איזור Alentejo בפורטוגל, נשארות אותנטיות לידע הקדום, מכבדות את הסביבה ומשדרות את מהות המותג: התשוקה לטבע.

 "Craft can only survive if it finds a natural application and if it finds a market. If craft does not reinvent itself it dies. That's why we constantly re-design [things] and try find new applications and new ideas all the time, because that's what keeps craft alive"

 

 

והגענו סוף סוף לעולם היצירה, שבו, כאמור, השעם מאד אופנתי השנה ונכנס חזק לכל תחומי ה DIY:

> בעולם התפירה – השעם מגיע בעיבוד מיוחד ובתצורה של בד, המתאים לתפירת תיקים, ארנקים ואביזרי אופנה – הוא מגיע במגוון של גוונים, מרקמים וגימורים מעניינים (כולל שילוב נגיעות מוזהבות) ומשמש כאלטרנטיבה טבעית וטבעונית לעור.
תופרים אותו כמו כל בד עבה אחר כדוגמת ג'ינס או עור וניתן לשלבו עם בדים אחרים. הוא נעים ונוח לתפירה, בעל מגע חם וקטיפתי, אלסטי וקצוותיו אינן נפרמות. מאחר והוא דוחה שמן ומים, הוא גם מתנקה בקלות.
(זהו מוצר מיוחד שנקרא בד-שעם ורק הוא מתאים לתפירה)

> בעולם הסקראפבוקינג – ניתן למצוא גיליונות נייר משעם בעוביים שונים ובתצורות שונות: נייר שעם דביק, נייר עם מגנט בצידו השני, מדבקות, תגיות, אותיות, צורות ועוד.

> בעולם היצירה, תכשיטים ודקורציה – ניתן למצוא כדורי שעם, לוחות שעם, חבלי שעם, פקקי שעם ליצירה, דבק לשעם… JUST NAME IT

 

אלמנטים לסקראפבוקינג משעם של חברת VAESSEN CREATIVE ההולנדית (לחיצה על התמונה תוביל אתכם לשם)

 

לחברת RYHER הגרמנית מגוון רב של מוצרי שעם ליצירה. (באנגלית שעם = CORK בגרמנית שעם = KORK)
בד השעם שלהם זכה בתערוכה 2016 CREATIVE WORLD כמוצר הקריאטיבי של השנה בזכות זה שהוא מאפשר מגוון רב של שימושים יצירתיים רבים יחד עם היותו אקולוגי. ממש "עור טבעוני".
כאן ניתן לקבל הדרכה ושבלונות כיצד להכין ארנק שעם, וכאן כיצד להכין פאוצ' לטלפון וכאן תמצאו את קטלוג מוצרי השעם שלהם. (משלוחים לצערי רק בגרמניה ואוסטריה)

בחנות היצירה האהובה עלי ABT בעיר מגורי בגרמניה, יש נוכחות מרשימה של מוצרי שעם של המותג הזה המיועדים ליצירה, כך נראים המדפים עמוסים:

תצוגת מוצרי שעם של RAYHER בתערוכה CREATIVE WORLD 2016

קיר מוצרי שעם ליצירה – צולם בחנות ABT ב ULM גרמניה

קיט להכנת ארנק – צולם בחנות ABT ב ULM גרמניה

מגוון אפקטים שניתן לעשות עם נייר שעם – צולם בחנות ABT ב ULM גרמניה

מגוון אפקטים שניתן לעשות עם נייר שעם – צולם בחנות ABT ב ULM גרמניה

 

חברת RICO-DESIGN זו חברה גרמנית נוספת עם מגוון מוצרים ליצירה משעם – כדורים ולוחות שעם בגדלים וצורות שונות

התמונה מאתר חברת rico-design

התמונה צולמה בביתן של חברת rico-design בתערוכת CREATIVE WORLD 2016

 

בלוח הפינטרסט שלי שאני אוספת כבר זמן מה Cork – the king of the craft trends 2016 תוכלו למצוא הצעות ליצירות שונות עם שעם (לא פקקים!). בעיקר שידרוגים למיניהם של לוחות מודעות משעם, פלייסמנטים ותחתיות לכוסות (שניתן למצוא דרך אגב בישראל ב IKEA או בבית השעם)
כאן תמצאו למשל הדרכה לשידרוג סביבת העבודה מהבלוג I SPY DIY

התמונה מהבלוג i spy diy

 

מבחר ספרים ענק קיים כבר בגרמנית עם הדרכות ליצירות שונות (בליווי הרבה תמונות) העושות שימוש באביזרי השעם – ריכוז של הספרים באמזון כאן.

את מדף הספרים הזה צילמתי השבוע ביריד קראפט בשטוטגרט

הצצה לאחד הספרים…

כייף לראות שיש גם נציגות ישראלית בעולם ההדרכות בבלוגספירה: 

>> סרטון של דנה ישראלי להכנת ארנק משעם (שעושה שימוש ביריעות שעם דביק של חברת פלדע)
>> הדרכה של שירה גנני מהבלוג "אבן נייר ומספריים" להכנת מגש מדופן שעם חגיגי 

  

תמונה באדיבות שירה גנני מהבלוג "אבן נייר ומספריים"

עוד רעיון מהבלוג הגרמני Frau Scheiner להכנת ברכות, הזמנות ואלבומי תמונות ע"י הדפסה באמצעות מדפסת דיו על נייר שעם דביק, שהודבק בעצמו על גיליונות נייר צבעוניים. בבלוג תמצאו רעיונות נוספים לתפירה של תיק ללפטופ ותיק לנשים (לא לפחד מבלוגים בגרמנית, לפתוח בגוגל כרום ויש לכם תרגום אוטומטי לאנגלית שהוא ממש טוב)

התמונה מהבלוג frau scheiner

 

שיווו זה היה חתיכת סיור…זהו, אני עוצרת כאן:)
מקווה שהפוסט הזה האיר את עיניכם ושיכנע אתכם שהשעם ממש לא משעמם.
לשאלות, בקשות, הערות והארות אני כאן
אם קיבלתם רעיונות בפוסט הזה ויצרתם משהו עם שעם, מאד מאד אשמח שתספרו לי

להתראות בינתיים

דלית

2 תגובות על “ממש לא משעמם עם השעם – הלהיט של עולם היצירה

  1. זיוה רענן אומר:

    עץ השעם יפהפה. הייתי בספטמבר בצפון פורטוגל וכמובן פגשתי שם את עץ השעם (הגזע החשוף היה בצבע אדום) וכן תיקים וארנקים בחנויות בפורטו ובמקומות אחרים. אני מבינה שמטעי השעם והתעשייה מתרכזים בעיקר בדרום אבל את העקבות ראינו גם בצפון. אולם הכניסה לתחנת הרכבת בפורטו מקושט בתמונות של אריחי אזולז'ש כחולים, ובהם גם תיאור של תעשיית השעם. סיור בנושא השעם עברתי לפני פחות משנתיים בקוסטה ברווה, שם היתה תעשיית שעם מפוארת בעבר והיא גוועה במאה העשרים. לא תיארתי לעצמי עד כמה הביקור במוזיאון שעם עשוי להיות מעניין. מי שפה, מהקוראות, מתקופת הדינוזאורים, אולי זוכרת את חגורות ההצלה לילדים בבריכת השחיה ובים שקדמו למצופים. לי היתה חגורת הצלה מקלקר, אבל היו אז גם חגורות הצלה משעם. תודה על כל ההפניות והרעיונות, ובכלל על הטיול היפה.

    • דלית אומר:

      תודה על התגובה זיוה, קראתי את הפוסט שלך על פורטו ונהנתי מאד. האמת שהחומר הזה מאד הפתיע אותי, גם כל תהליך הגידול וההפקה שלו וגם המוצרים. בשבילי זה תמיד היה רק פקקי יין. ואני בטוחה שלאט לאט הוא ייכנס בעוד מוצרים בשל הייחודיות שלו. גם לי כבר היתה חגורה מקלקר…:)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *