אריג קיר עם לב של זהב – הדרכה | Golden Heart Wall hanging

כן, וולנטיינ'ס דיי היה הסיבה הרשמית להושיב את עצמי כמה שעות על מלאכת האריגה ולהכין אריג לב-זהב אבל לא חסר סיבות להפריח לבבות לאוהבינו ולכן את האריג הזה אפשר לעשות לכל הזדמנות.
וזה כייף גדול להתפלש בלבבות וזהב…
מי שעוקב אחרי הבלוג יודע שנפלתי בקסמה של המלאכה הזו, וכבר כתבתי כאן בבלוג כמה פוסטים שבהם שיתפתי מידע, הכנתי וריכזתי הדרכות וסיפרתי על אומני אריגה שאני עוקבת אחריהם. אזכיר אותם שוב בסוף הפוסט.

ההדרכה בפוסט הזה מלאה ומפורטת והיה לי חשוב לבצע אותה עם חומרים וכלים שיש לכל אחד בית, כך שהיא לא דורשת רכישה של כמעט כלום פרט לחוטים מתאימים בקרם וזהב או באיזו צבעוניות שתבחרו. את מסגרת האריגה נכין בעצמינו.

הערה לגבי רמת הביצוע של ההדרכה: אם זה הפרוייקט הראשון שלכם באריגה, אני ממליצה לא להתחיל מהלב שאני הכנתי אלא מצורה יותר בסיסית, גיאומטרית, כמו משולש, ריבוע, עיגול. לא שזה מאד מסובך אבל צורת הלב דורשת יד קצת יותר מיומנת וכדאי להגיע אליה אחרי שמכירים את העקרונות.

אז יאללה לעבודה!

שלב I – הכנת מסגרת האריגה

החומרים להכנת מסגרת:
– מסגרת קנבס בגודל 18X24 ס"מ (הכי פושטיות, אין חשיבות לאיכות הקנבס כי הוא יוסר)
– סרגל
– מברג
– מסמרים (בעובי של 1.6 מ"מ, לא עבים יותר אחרת העץ מתפוצץ, אורך מינימום 17 מ"מ)
– פטיש
– חוט כותנה 100% חזק וללא מתיחות עבור חוטי השתי

הסרת בד הקנבס מהמסגרת – אנחנו משתמשים במסגרת בד קנבס המיועד לציור רק בגלל מסגרת העץ שלה, על מנת לא להכין אותה מההתחלה, ולכן יש למשוך ולקרוע את הבד מהמסגרת. זה קורה די בקלות ובמקומות שבהם הבד נשאר מהודק למסגרת, ליד סיכות השדכן, יש להיעזר במברג ולשלוף את הבד (מבלי להוציא את הסיכות בזוויות המסגרת כי הן מחזקות את מסגרת העץ)


הכנות למתיחת חוטי השתי –
כשהמסגרת עומדת לגובה, בפאה העליונה והתחתונה נסמן בעיפרון כל 1 ס"מ, מקצה לקצה. הסימון צריך להתחיל בצורה ממורכזת מהשוליים ויש לשמור על אותם מרחקים מהשוליים בפאה העליונה ובתחתונה.
הסימונים למעלה ולמטה צריכים להיות במדוייק אחד מעל השני. כל מסמר מלמעלה יעמוד בדיוק מול מסמר מלמטה.
יש לתקוע מסמרים במיקומים שסומנו. המרחק בין המסמרים הוא 1 ס"מ. זה לא מאד צפוף אבל גם לא מאד מרווח…זה קצת מאתגר. זו לא דרמה אם המסמר קצת עקום אבל עדיף שלא:) ומה שהכי חשוב הוא שהוא יהיה נעוץ מספיק חזק במסגרת העץ. אתם לא רוצים מסמר שיוצא מהמקום באמצע האריגה! יש לבדוק מסמר מסמר שהם נעוצים מספיק חזק, ואם במהלך האריגה מסמר נהיה רופף, יש להכות עליו מייד בפטיש.

חוט השתי – חוטי השתי הם החוטים האורכיים מלמעלה למטה שמהווים את הבסיס לאריג. הם צריכים להיות במתח אחיד, לא מתוחים מדי ולא רופפים מדי. כשניגע בהם עם כף היד הם יהיו קפיציים. רצוי שחוט השתי יהיה עשוי 100% כותנה ומסוג החוטים ה"חזקים" ללא מתיחות. 

מתיחת השתי –  כיוון מתיחת החוטים הוא: מלמעלה למטה – ומשמאל לימין.
לאחר קשירת קשר כפול על המסמר הראשון העליון מצד שמאל מותחים את החוט כלפי מטה למסמר התחתון השמאלי ביותר, מלפפים מסביבו ועולים חזרה לכיוון המסמר השני העליון, מלפפים את החוט ויורדים למטה למסמר השני התחתון וכך הלאה עד המסמר האחרון.
על מנת לשמור על מתח חוטי השתי יש להניח אצבע כל פעם על החוט, ליד המסמר שמגיעים אליו, כפי שרואים בתמונה.
כשמגיעים למסמר האחרון התחתון מימין, מבצעים שוב קשר כפול וגוזרים את החוט. במהלך הקשירה יש להשתדל שמתח החוט לא ישתחרר. במידה והוא טיפה רופף, יש לפזר את המתח בין החוטים לידו, למשוך אותם אחד אחד על מנת לפזר את המתיחות שוב באופן שווה בין החוטים.


שלב II – הכנת האריג

החומרים הדרושים:
– מסגרת העץ עם חוטי השתי המתוחים
– מחט ארוכה מאד עם קוף גדול להשחלת חוטים עבים (מחט מיוחדת לאריגה, לא חובה, רק מזרז את האריגה)
– מחט רגילה עם קוף גדול להשחלת חוטים עבים
– מזלג (כן, מהמטבח)
– מוט עגול באורך 22 ס"מ לפחות (אפשר לקחת צ'ופסטיקס מהמטבח או מקל טיפה יותר עבה)
– פס קרטון באורך 22 ס"מ לפחות וברוחב 3 ס"מ
– חוט צמר בצבע קרם (אני אוהבת להשתמש בחוטים 100% צמר ולא בסינתטיים או תרכובות אבל זה לא חובה)
– חוטים בצבע זהב – השתמשתי ב – 2 סוגים, עבה יותר ויציב למילוי הלב ודק יותר ונוזלי לפרנזים
– מספריים
– לא מופיע בתמונה – מוט עגול מעץ או מתכת לתליית האריג (אני השתמשתי במוט עץ הנראה כמו חץ)

אריגת קרטון בסיס – קרטון הבסיס משמש כמפריד בין קצה האריג התחתון לתחילת האריגה ועליו "ידחפו" כל השורות מעליו. בסיום האריגה אנחנו נסיר אותו ונקשור את הלולאות של חוטי השתי אחת לשניה צמוד לאריג, לסגירתו.
3 ס"מ זה המינימום שבמינימום, עדיף יותר אבל אז זה יהיה על חשבון אורך האריג שגם כך אינו גדול במסגרת הזו, אם האריג שאתם מתכננים קטן, עדיף שגובה הקרטון יהיה 3.5 ס"מ.
את פס הקרטון אנחנו משלבים באריג – חוט אחד למעלה-חוט אחד למטה-למעלה-למטה וכו' עד שהוא מבצבץ בסוף השורה.

הוספת "שער" – עכשיו אנחנו נוסיף מוט עץ שקצת יקל לנו את החיים בהמשך. יש לארוג אותו בצורה הפוכה לאיך שארוג פס הקרטון. כמו בתמונה. הוא למעשה פותח לנו את חוטי השתי לשני חלקים כך שבהמשך נוכל לעבור דרך השער הנפתח בקלות ובפעולה מהירה עם חוט הערב. כלומר תמיד בכיוון אריגה אחד אפשר לעבוד עם השער הזה, ובכיוון השני נצטרך לארוג את החוט.


שורות ראשונות של אריגת  TABBY WEAVING  
כל האריג שלנו מבוסס על השיטה הזו של האריגה הפשוטה ביותר שנקראת טאבי.
1. משחילים חוט קרם (זה חוט הערב) על מחט עם קוף גדול ומעבירים את המחט מצד שמאל לימין, בתוך השער שנוצר, בין הקרטון לצ'ופסטיקס. המקל כאמור מחלק לנו את החוטים ומקל על העבודה. המחט יוצאת בצד השני ויש לנו חוט ערב לכל רוחב האריג.
2. יש ליצור "בועה" עם החוט – זה יסייע במניעת מתיחה ושמירה על כך ששולי האריג לא יתכווצו פנימה בהמשך. תמיד בשורה הראשונה של חוט חדש מומלץ את תחילת החוט לארוג למעלה למטה, כך "מכניסים" אותו לתוך הבד ולא יהיה צורך בהמשך לנקות חוטים. בהמשך קטע חוט זה ייעלם בתוך האריגה כשנדחוס את החוטים מטה.
3. עם המזלג יש לדחוס את הבועה הגדולה במרכז לשתי בועות קטנות
4. עם המזלג יש לדחוס את כל השורה של החוט כלפי מטה לקרטון. כך נוצרה שורה ראשונה.


את השורה השניה מבצעים באותה שיטה רק לכיוון ההפוך:
1. אורגים את החוט ע"י העברת המחט מצד ימין לצד שמאל  – מעלה-מטה לסירוגין – בצורה הופכית מהשורה הראשונה. הפעם השער אינו בשימוש, אלא יש לבצע את האריגה ידנית. כמו בתמונה.
 2-3-4. לא מדלגים על השלבים של הבועה, חלוקת הבועה לשניים, דחיסת החוט עם מזלג.
השורה השלישית מבוצעת כמו הראשונה – משמאל לימין בהעברת המחט בתוך השער
השורה הרביעית מבוצעת כמו השניה – מימין לשמאל באריגה מעלה-למטה לסרוגין עם המחט
וכך הלאה…

יש לארוג 5 שורות טאבי לפני שעוברים לשלב הבא של הפרנזים


2 שורות "פרנזים"
– את הפרנזים עושים בסוג של קשר שנקרא RYA Knots.

לכל קשר משתמשים במקבץ חוטים שקושרים יחד. האורך ומספר החוטים בקשר לגמרי תלוי בכם.
לכל קשר בצבע קרם השתמשתי ב 45 ס"מ חוט – כפול 2 חוטים בקשר   – סהכ בשורה 14 קשרים
לכל קשר בצבע זהב השתמשתי ב 20 ס"מ חוט –  כפול 8 חוטים בקשר  – סהכ בשורה 14 קשרים
מקפלים כל מקבץ של חוטים לחצי מדויק, ומשלבים אותו בין 2 חוטי שתי צמודים כמו בתמונות.
קשרתי 14 קשרי RYA צמודים בצבע קרם. רצוי להתחיל מצד ימין או שמאל ואז לזוז ולקשור כל פעם במרווח הבא.
בשורה מעל קשרתי 14 קשרי RYA צמודים בצבע זהב, הם ממוקמים בין הקשרים של השורה בצבע קרם – בתזוזה של מרווח שתי אחד

מעל שורות ה RYA KNOTS אורגים שוב מיד כמה שורות טאבי בצבע קרם ודוחסים אותן כלפי הקשרים. הן יבטיחו שהקשרים לא יזוזו ויקובעו במקומם.

כעת בוחרים את הצורה אותה רוצים לארוג. לא רק שבחרתי לב, בחרתי לב "דינמי" שאינו סימטרי. חיים קשים עשיתי לעצמי…כך שכפי שכתבתי למעלה, לא מומלץ לעשות אותו כפרוייקט ראשון.
סקיצות של לבבות מכל מיני סוגים מצאתי כאן
מיקמתי את הלב היכן שרציתי וסימנתי בטוש את קווי המתאר שלו על חוטי השתי.
חוטי השתי משמשים כעת כמו "פיקסלים" הם לא מאד צפופים ולכן בפועל לא ניתן לארוג קו מדוייק כמו הסקיצה, כי אין לנו מספיק נקודות שיוצרות אותו. הקו נוצר ע"י מדרגות של כמה שורות אריגה ברוחב זהה.


אריגת הרקע –
כל האריגה מעתה ואילך היא באותה שיטה של TABBY.
תחילה עבדתי רק עם חוט הקרם ובאריגה צפופה התחלתי לטפס מעלה מסביב לצורת הלב. קודם כל ארגתי את צד שמאל ואחכ את צד ימין. האריגה מבוצעת בשורות קצרות וקו המתאר של הלב נוצר במדרגות, פחות או יותר לפי הסימון.


מילוי הלב
– אחרי שסיימתי את כל האריגה מסביב ונוצר "חור של לב", לקחתי חוט זהב חזק ונוקשה יותר מהחוט שהשתמשתי בו לפרנזים והתחלתי למלא את הלב באותה שיטה של אריגת טאבי. חשוב שהעובי של החוטים יהיה די זהה ולכן עברתי לחוט זהב עבה יותר, על מנת שיהיה בערך בעובי של חוט הקרם. בצורה כזו המרווחים בין חוטי השתי בנקודות המפגש מתמלאים יפה. אם חוט הזהב דק מדי, ניתן לעבוד עם חוט כפול.


סגירת האריג בחלקו התחתון
 – בחלק התחתון של האריג עושים את הפעולות הבאות:
1. מרימים את הפרנזים כלפי מעלה ומושכים את הקרטון החוצה
2. לקחת נשימה…משחררים את הלולאות מהמהסמרים
3. מיד, בלי להמתין קושרים כל 2 לולאות אחת לשניה בקשר כפול.
4. מאחר ואני השתמשתי בפס קרטון צר יותר מהרוחב שהמלצתי לכם, היה לי קשה לקשור היטב את הקשרים ולכן גם חיזקתי את הקצה ברקמה, על מנת לוודא שהשוליים לא יפרמו. הרקמה הזו נמצאת מתחת לפרנזים וגם כך לא רואים אותה. חובה למי שנתקל באותה בעיה.


סגירת האריג בחלקו העליון
 – ברגע שתשחררו את החלק התחתון מהמסמרים, ישתחרר גם החלק העליון. על מנת לסגור את השורה האחרונה שלא תברח, משחילים כל לולאה של חוט השתי על מחט, ומכניסים אותה מתחת ללולאות של החלק האחורי של האריג. לולאה אחרי לולאה, עוברים על כולן. החוט האחרון של האריג נוטה להיפרם מהר ולכן יש לבצע פעולה זו מייד לאחר שיחרור הלולאות.


חיבור מוט לתלייה
 – לפני כמה שבועות מצאתי בחנות אקססוריז לבית מוטות עץ בצורת חץ. ישר חטפתי וידעתי שמתישהוא יהיה להן שימוש…כדי לחבר אותן, לקחתי שוב את חוט הזהב של הפרנזים, השתמשתי בו בעובי כפול וברקמה גסה חיברתי את המוט לשורה האחרונה של האריג.
נזכרתי בטרנד IMPERFECTION שכתבתי עליו רק לפני כמה ימים והרקמה הגסה היא חלק בלתי נפרד ממנה. טרנד שמדבר על זה שמותר שתהיה חוסר שלמות, גימורים גסים…


טא דאם
אריג לב הזהב שלי מוכן!

אוהבים?
מי מראה לי מה יצא לו?

לשאלות כמו תמיד, אני כאן
ימי אהבה שמחים, ולא רק פעם בשנה
דלית

מזמינה אתכם לקרוא עוד פוסטים שכתבתי בז'אנר של האריגה:
על הטרנד הלוהט של אריגי הקיר
הדרכה שלי להכנת אריג קיר כמו במגזינים מקשרי RYA בלבד 
סדנת אריגה שעשיתי בגרמניה
חוויות מסדנת אריגה גלילית
ריכוז הדרכות מבלוגים ברחבי העולם להכנת אריגי קיר
כמובן שבפינטרסט שלי יש לוח ע נ ק עם טונות של השראה והדרכות בעולם האריגה.

5 תגובות על “אריג קיר עם לב של זהב – הדרכה | Golden Heart Wall hanging

 1. עמנואלה אומר:

  חיכיתי לקרוא את הפוסט במחשב ולא בטלפון כדי שאהיה בטוחה שלא תהיה לי בעיה להגיב. ועכשיו שעברתי עליו אני מרגישה שאם יש משהו שמקרב אותי לעבודות אריגה זו את! ההדרכה פה מעולה והתוצאה כל כך יפה!!!!! אני מחכה שנשב יחד ונארוג…. תודה על פוסט מושלם!

  • דלית אומר:

   עמנואלה, ריגשת אותי! אני מאד שמחה שאני מצליחה להעביר את האהבה למלאכה הזו, שאני לומדת אותה יותר ויותר תוך כדי תנועה. איזה כייף שאהבת את ההדרכה! אשמח שתנסי ותתנסי גם ותספרי לי אחרי. את העבודה של ההתחלה עם המסמרים את מכירה יותר ממני:) המון תודה על התגובה

 2. נעמה אורבך אומר:

  איזו הדרכה שווה דלית. לא תיארתי לעצמי שאריגה יכולה לצאת כל כך שיקית. הייתי שמחה לתלות כזה בחדר העבודה שלי, אולי עם איזה כוכב זהוב. מקסים.

  • דלית אומר:

   תודה נעמה:) אריגה יכולה ללכת לכל כך הרבה מקומות, גם הכי שיק שיש:) זה מה שכייף…וכוכב זה בדיוק התוכנית לאריג הבא שלי…אעדכן איך יצא..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *